• Kijki turystyczne

Kijki turystyczne

Produktów: 27

Aktywne filtry

Rodzaje kijków turystycznych

Kijki turystyczne powszechnie określane są mianem kijów trekkingowych. Trekkingiem nazywamy wyprawę turystyczną, która najczęściej wiąże się z chodzeniem po górach i zdobywaniem górskich szczytów. Wyróżniamy następujące typy kijków turystycznych:

  • kije o stałej długości
  • kije teleskopowe
  • kije składane

Kije turystyczne o stałej długości obecnie nie są zbyt powszechne i rzadko spotkamy na szlaku turystycznym osobę wędrującą z tego rodzaju kijkami. Wynika to z braku możliwości regulacji ich długości. Możliwość regulacji długości bywa pomocna w sytuacjach, gdy potrzebujemy dostosować długość kijków do rodzaju trasy. Dłuższe kije będą potrzebne w przypadku schodzenia, a krótsze podczas wychodzenia pod górę. Niemałym wyzwaniem byłoby nosić przy sobie dwie pary kijków turystycznych i dlatego kije o stałej długości są niechętnie wybierane przez osoby chodzące po górach. Brak możliwości regulacji oznacza też, że kije będą mniej poręczne, i nie schowamy ich do plecaka.

Kijki turystyczne o stałej długości
Kijki turystyczne o stałej długości

Najpopularniejszym typem kijków turystycznych są obecnie kijki teleskopowe. Kije te charakteryzują się możliwością regulacji długości, a ich teleskopowa budowa oznacza, że jeden segment kija chowa się do drugiego. Dzięki tej budowie kijki turystyczne teleskopowe przy pełnym złożeniu mierzą jedynie 61 cm i z powodzeniem mogą być przypinane do plecaka turystycznego. Zakres regulacji kijów teleskopowych jest bardzo duży i wynosi zazwyczaj 61 – 135 cm. Oznacza to, że kije będą kompatybilne z każdą osobą, niezależnie od wzrostu. Kije trekkingowe teleskopowe mogą stosować nawet dzieci, a ten sam kij z powodzeniem użyje też osoba dorosła o wzroście powyżej 200 cm. Tak więc kije teleskopowe to bardzo uniwersalny i praktyczny rodzaj kijków turystycznych.

Kijki turystyczne teleskopowe
Kijki turystyczne teleskopowe

Jeżeli zależy nam na jak najmniejszych gabarytach kijów, warto zastanowić się nad zakupem kijów składanych. Składane kijki turystyczne przy pełnym złożeniu mierzą około 36 cm i mogą być nie tylko przypięte do plecaka, ale również zmieszczą się w jego wnętrzu. Jeśli więc kluczowym parametrem jest rozmiar, kijki składane będą najlepszym rozwiązaniem. Warto wiedzieć, że ten typ kijków turystycznych ma też pewne mankamenty. Jednym z nich jest waga – składane kije turystyczne potrafią ważyć średnio o 100 g więcej, niż kijki teleskopowe. W teorii to to niewiele, jednak przy kilkugodzinnej wyprawie taka różnica będzie odczuwalna. Drugi mankament kijków składanych wiąże się z ich budową – kije tego typu są trudniejsze do złożenia i charakteryzują się nieco większą awaryjnością, niż ich teleskopowe odpowiedniki. Warto o tym wiedzieć, jeżeli ważny jest dla nas komfort użytkowania i niezawodność kijków.

Kijki turystyczne składane
Kijki turystyczne składane

Które kijki turystyczne są najlżejsze?

Waga to jeden ze strategicznych parametrów jakie są brane pod uwagę przy wyborze kijków turystycznych. Im lżejsze kije, tym mniejsze zmęczenie odczujemy podczas wyprawy w góry. Lekkie kijki pomogą również zaliczać dłuższe trasy oraz przyczynią się do szybszego pokonywania dystansów podczas pieszych wędrówek.

Rodzaj budowy kija turystycznego to pierwszy parametr jaki powinniśmy wziąć pod uwagę. Najmniejszą wagą będą cechowały się kijki o stałej długości oraz kije teleskopowe. Z kolei składane kijki turystyczne będą należały do najcięższych, z uwagi na skomplikowaną budowę i liczne komponenty, które wpływają na zwiększenie ich wagi.

Drugim parametrem jaki powinniśmy wziąć pod uwagę jest materiał, z którego wykonano kijki turystyczne. Najlżejsze kije wykonywane są z karbonu, czyli włókna węglowego. Kijki aluminiowe będą nieco tańszą alternatywą, jednak musimy liczyć się z większą wagą. Różnica w wadze pomiędzy kijami karbonowymi a aluminiowymi może wynosić nawet 90 – 150 g. Należy wspomnieć, że kijki aluminiowe wykonywane są z różnych stopów aluminium. Najpopularniejsze stopy to aluminium 6061 oraz 7075. Jeżeli wybieramy kijki aluminiowe i zależy nam na niskiej wadze, powinniśmy wybrać kije ze stopu 7075, który potrafi być o około 60 g lżejszy, niż tańsza wersja stopu 6061.


Jakie kijki turystyczne wybrać?

Dobór odpowiednich kijków zależeć będzie od potrzeb i preferencji danej osoby. Nie ma uniwersalnego rozwiązania i wybór najlepszych dla danej osoby kijków turystycznych będzie zależał od wielu aspektów.

Jeżeli kluczowym parametrem jest waga, należy sięgnąć po kije trekkingowe teleskopowe. Najlepiej, gdyby były wykonane z włókna węglowego, aby waga była możliwie jak najniższa.

Gdy rozmiargra istotną rolę, najlepszym rozwiązaniem będą kijki składane. Niewielkie rozmiary pozwolą na przechowanie ich w plecaku, czy torbie podróżnej.

Dla osób ceniących wygodę i niezawodność dedykowane są kije turystyczne teleskopowe. Składanie i rozkładanie kijków jest bardzo szybkie oraz intuicyjne. Z ich obsługą poradzą sobie również seniorzy oraz dzieci. Ten rodzaj kijów jest obecnie najpopularniejszym typem kijów turystycznych.

Dla ułatwienia wyboru przygotowaliśmy tabelę, w której zestawiono najpopularniejsze kijki turystyczne z naszej oferty. Poniższa tabela przedstawia zestawienie 4 bestsellerów z gramy kijków turystycznych firmy Beon:

Beon Smart Beon Smart Beon Pro Beon Pro Beon Elite Beon Elite Beon Fold Beon Fold
Rodzaj teleskopowe teleskopowe teleskopowe składane
Materiał aluminium 6061 aluminium 7075 karbon aluminium 7075
Rękojeść piankowa korkowa korkowo - piankowa korkowo - piankowa
Waga kija 252 g 260 g 212 g 310 g
Szybka regulacja
Komplet końcówek
Pokrowiec na kije

Czym różnią się kijki turystyczne od kijków trekkingowych?

To ten sam typ kijów. Kijki turystyczne znane są również jako kije trekkingowe. Różnica polega jedynie w nazewnictwie. Jeśli posługujemy się fachową terminologią, powinniśmy używać sformułowania „kije trekkingowe”. Natomiast „kije turystyczne” to potoczna nazwa kijków do chodzenia po górach.

Jaki jest najpopularniejszy typ kijów?

Najchętniej wybierane kijki turystyczne to kije o budowie teleskopowej. Charakteryzują się solidną konstrukcją oraz łatwością obsługi. Najpopularniejszy model kijów teleskopowych to Beon Pro Black.