• Maski do nurkowania

Maski do nurkowania

Produktów: 27

Aktywne filtry

Maski do nurkowania z fajką i pełnotwarzowe

Przez wiele lat dominował na rynku jeden typ maski do nurkowania – klasyczna maska, która zakrywała oczy oraz nos. Drugi element zestawu stanowiła fajka (zwana też potocznie rurką), dzięki której mogliśmy swobodnie oddychać przez usta. Tego rodzaju zestaw z pewnością znany jest każdemu.

Obecnie dostępny jest również nowy, ulepszony typ maski – maska do nurkowania pełnotwarzowa, która zakrywa oczy, nos, usta, i zachodzi za podbródek. Tego typu budowa maski pozwala na zakrycie niemalże całej twarzy – stąd nazwa „pełnotwarzowa”. Należy zaznaczyć, że mowa tutaj o maskach do rekreacyjnego nurkowania oraz snorkelingu. Czyli takich, które użyjemy podczas wyjazdu wakacyjnego, czy pływania w basenie.

Maska do nurkowania pełnotwarzowa
Maska do nurkowania pełnotwarzowa
Maska do nurkowania klasyczna
Maska do nurkowania klasyczna

Warto wiedzieć, że występują również profesjonalne maski pełnotwarzowe, które stosowane są przez zawodowych nurków, i do których instalowane są butle z tlenem. Tego rodzaju profesjonalne maski kosztują zazwyczaj kilka tysięcy złotych, i nie należy ich mylić z rekreacyjnymi maskami pełnotwarzowymi, które dostępne są w naszym sklepie.


Maski do nurkowania – co wybrać?

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie do jakiego zastosowania maska ma być przeznaczona. Jeżeli zastosowanie ma być profesjonalne (np. podwodne nurkowanie z butlą) należy wybrać tradycyjną maskę, przy której mamy odkryte usta.

Jeśli natomiast kupujemy maskę z myślą o rekreacyjnym nurkowaniu podczas wyjazdu wakacyjnego, wówczas dobrym pomysłem będzie maska pełnotwarzowa. Poniżej kilka argumentów przemawiających za pełnotwarzową maską do nurkowania:

  1. Lepsza widoczność. Szyba maski pełnotwarzowej posiada około dwukrotnie większą powierzchnię, niż tradycyjna maska do nurkowania z rurką.
  2. Komfort. Nie tylko nos, ale również usta nie mają kontaktu z wodą. Będzie to szczególnie pomocne podczas pływania w słonej wodzie morskiej.
  3. Swoboda oddychania. Tradycyjna maska z fajką umożliwia oddychanie wyłącznie przez usta. Maska pełnotwarzowa pozwala na oddychanie nie tylko przez usta, ale również przez nos, co jest dla nas bardziej naturalną czynnością. Udogodnienie to docenią szczególnie dzieci, dla których również dostępne są maski do nurkowania i snorkelingu.

Jaką maskę pełnotwarzową wybrać?

Jeżeli planujesz zakup maski do nurkowania, z pewnością chcesz dokonać jak najlepszego wyboru. Pomocna będzie poniższa tabela, która przedstawia porównanie 3 najpopularniejszych masek do nurkowania w naszej ofercie:

Beon Lava Beon Lava Beon Exo Beon Exo Beon Pro Beon Pro
Płaska szyba
Uchwyt na kamerę
Blokada wlewu wody
Tekstylny pasek regulujący
Torba podróżna
Zawory boczne
Podwyższone uszczelnienie

Maska do nurkowania z kamerą

Niewątpliwie warto upamiętnić w postaci nagrania nasze podwodne przygody wakacyjne. Wybrane modele masek do nurkowania i snorkelingu posiadają dołączony do zestawu uchwyt na kamerę sportową. Jest to uchwyt typu GoPro, do którego zamontujemy nie tylko oryginalne kamery firmy GoPro, ale również kamery innych marek, które posiadają złącze o takim samym kształcie. Poniżej lista przykładowych producentów kamer sportowych, które posiadają złącze typu GoPro:

  • GoPro
  • SjCam
  • Lamax
  • Akaso

Jeżeli dopiero planujesz zakup kamery sportowej, upewnij się, że posiada ona uchwyt typu GoPro. W przeciwnym razie nie będziesz mieć możliwości przymocowania kamery do maski.

Co warto wiedzieć o samych maskach? Jeżeli maska wyposażona jest w uchwyt na kamerę, zawsze będzie to uchwyt typu GoPro. Jeśli więc posiadasz kamerę z uchwytem typu GoPro, maska na pewno będzie kompatybilna z Twoją kamerą.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie modele masek mają dołączony do zestawu uchwyt na kamerę. Uchwytu też nie dokupimy osobno, ponieważ każdy model maski ma inny kształt, i mocowanie kamery z jednego modelu nie będzie kompatybilne z drugim modelem.

Tym samym planując zakup maski zastanów się, czy nie będziesz mieć potrzeby zamocowania kamery. Jeżeli tak, wybierz maskę do nurkowania z kamerą (maskę z uchwytem na kamerę). Popularne maski z uchwytem na kamerę to Beon Pro z serii G lub Beon Lava Black, ale jeśli chcesz zobaczyć pełną ofertę, zajrzyj do kategorii maski do nurkowania z kamerą.


Czy w masce do nurkowania można się zanurzyć pod wodę?

Tak, jest to możliwe w większości dostępnych na rynku masek. Warunkiem jest wyposażenie fajki w blokadę wlewu wody. Fajki tego rodzaju znane są często jako „fajki suche” lub „fajki z systemem dry top”. Oznacza to, że po zanurzeniu pod taflę wody, fajka jest automatycznie zatykana przez specjalny element, który występuje w kształcie kulki lub owalu.

Jak dokładnie działa ten mechanizm? Blokada wlewy wody umiejscowiona jest w górnej części fajki. Przesuwa się ona w górę lub w dół poprzez kontakt z wodą, i dzięki swoim właściwościom wypornościowym. Po zanurzeniu fajki pod wodę, element ten przesuwa się ku górze, dzięki czemu fajka jest zatykana i do jej wnętrza nie przedostaje się woda. Z kolei podczas wynurzania blokada automatycznie opada, fajka jest odtykana, i możemy kontynuować oddychanie.

Blokada wlewu wody do fajki przydaje się nie tylko podczas zanurzenia pod wodę, ale również podczas kontaktu z falami morskimi

Blokada wlewu wody do fajki dostępna jest praktycznie we wszystkich maskach do nurkowania pełnotwarzowych oraz w wyższej klasy fajkach, które stanowią część klasycznego zestawu „maska + fajka”. Warto wiedzieć, że wszystkie dostępne w naszej ofercie maski do nurkowania posiadają tego typu blokadę, więc wybierając dowolny model masz pewność, że maska będzie umożliwiać zanurzenie się pod taflę wody.


Maska do nurkowania a broda

Broda lub zarost to nieodłączne elementy coraz większej rzeszy przedstawicieli płci męskiej. Gdzieniegdzie można znaleźć informacje mówiące o tym, że broda wyklucza z korzystania z maski do nurkowania (szczególnie maski pełnotwarzowej). Czy to prawda? Nie do końca.

Po pierwsze, jeżeli korzystamy z tradycyjnej maski do nurkowania z fajką, broda w żaden sposób nie będzie kolidowała z maską. W tej sytuacji możemy komfortowo korzystać z tego typu produktu. Wyjątek stanowić będą bujne wąsy, które mogą powodować nieszczelność w dolnej części maski.

Co jednak, jeśli mowa o masce pełnotwarzowej? Tutaj sprawa jest nieco bardziej złożona, bowiem maska pełnotwarzowa pokrywa całą twarz, zachodząc jednocześnie pod spód szczęki. To oznacza, że w wielu miejscach uszczelka nie przylega bezpośrednio do skóry, a właśnie do omawianej brody. W tym momencie pojawia się potencjalny problem, bowiem brak przylegania uszczelki do skóry może powodować powstawanie nieszczelności.

Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem byłoby zgolenie brody na czas wyjazdu wakacyjnego. Jednak oczywistym jest, że dla wielu osób taki zabieg będzie nieakceptowalny. Jeden z naszych klientów powiedział nawet, że jego żona nigdy go bez brody nie widziała, i nie chciałby tego zmieniać. Rozumiemy tę sytuację i nikogo do golenia brody nie namawiamy. Co więc w sytuacji, jeśli chcemy korzystać z maski pełnotwarzowej, jednocześnie nosząc brodę?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze fakt, że im dłuższa broda, tym większa szansa na gorsze przyleganie maski i w konsekwencji doprowadzanie do powstawania nieszczelności. Jeśli nosisz bujną brodę jak Hagrid z Harry’ego Pottera, prawdopodobnie maska do nurkowania pełnotwarzowa nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jeżeli jednak posiadasz kilkudniowy zarost lub broda nie jest szczególne długa, prawdopodobnie możesz swobodnie korzystać z maski do nurkowania, łącznie z maską pełnotwarzową. Potwierdzi to wielu brodaczy, którzy korzystają z powodzeniem z naszych masek. Ważne jednak, by pamiętać, że reguła ta nie jest uniwersalna, i nie u każdego będzie miała zastosowanie. Co do zasady jednak, niezbyt długa broda i maska do nurkowania mogą być z powodzeniem stosowane.


Maska do nurkowania a okulary

Czy można nosić okulary i jednocześnie korzystać z maski do nurkowania? Na wstępie warto zaznaczyć, że widzenie pod wodą w pewnym stopniu różni się od widzenia na lądzie. Obraz widziany pod taflą wody jest blisko 25% większy. To oznacza, że jeśli masz niewielką wadę wzroku, być może będziesz w stanie uprawiać nurkowanie lub snorkeling bez pomocy okularów. Jeśli jednak Twoja wada jest większa, poniżej omówimy dostępne rozwiązania.

Po pierwsze należy pamiętać, że wiele zależeć będzie od typu maski, z której planujemy korzystać. Tradycyjne maski do nurkowania z fajką często charakteryzują się przegrodami, które oddzielają lewą część szkła od prawej. Taka przegroda zazwyczaj będzie kolidować z okularami, i w konsekwencji uniemożliwiać korzystanie z maski.

Jeżeli podczas snorkelingu lub rekreacyjnego nurkowania korzystamy z okularów, łatwiej będzie nam wygospodarować dla nich miejsce w masce pełnotwarzowej. Tego rodzaju maski posiadają większą przestrzeń pomiędzy szkłem, a oczami użytkownika. Ponadto, na środku nie znajdziemy przegrody, którą charakteryzują się często tradycyjne maski.

Korzystając z okularów podczas nurkowania lub snorkelingu pamiętajmy o tym, że zauszniki okularów będą odkształcały uszczelkę maski. To w konsekwencji może powodować gorsze doleganie uszczelki do twarzy i przyczyniać się do przeciekania maski. Stopień ewentualnego odkształcenia uszczelki będzie oczywiście zależeć od wielu indywidualnych czynników, takich jak: budowa okularów, odległość zauszników od głowy użytkownika, czy kształtu twarzy użytkownika.

Mając na uwadze powyższe, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy okulary wykluczają z korzystania z maski do nurkowania. Mamy klientów, którzy w powodzeniem nurkują lub snurkują w okularach, jednak nie należy brać za pewnik, że tego typu połączenie sprawdzi się u każdego użytkownika.

Alternatywnym rozwiązaniem może być użycie i zmodyfikowanie starych, nieużywanych już okularów. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Zdemontuj zauszniki okularów
  2. Do mostka oprawy okularowej przyklej przy pomocy kleju typu „kropelka” przyssawkę
  3. Finalny zestaw będzie składać się z: soczewek okularowych, oprawy okularowej i przyssawki, która jest przymocowana do oprawy okularowej. Taki zestaw jest gotowy do zamocowania w masce do nurkowania. Wystarczy przymocować ssawkę do wewnętrznej strony szyby maski.

Powyższy zestaw najprościej będzie zainstalować w pełnotwarzowej masce do nurkowania, która jednocześnie posiada płaską szybę.


✔️ Często zadawane pytania w temacie masek do nurkowania

Poniżej znajdziesz najczęściej zadawane przez naszych klientów pytania wraz z odpowiedziami. Jeżeli nie widzisz odpowiedzi na swoje pytanie - napisz lub zadzwoń do nas.

Czym różni się maska Beon Pro G2 od Beon Pro G3, G4, G5 i G6?

To te same maski. Różnią się jedynie kolorem. Oznaczenie G2, G3 itd. reprezentuje kolor maski Beon Pro. Tak więc wszystkie wymienione w pytaniu maski firmy Beon to model Pro. Z kolei oznaczenie „G” z cyfrą jest nazwą koloru maski.

Czy w masce pełnotwarzowej można zanurzyć się pod wodę?

Tak, w masce możesz zanurzyć się pod powierzchnię wody. Maska posiada blokadę wlewu wody do wnętrza fajki, dzięki czemu po zanurzeniu woda nie będzie się przedostawała do wnętrza maski do nurkowania.

Czy do maski dołączony jest uchwyt na kamerę?

Niektóre maski do nurkowania posiadają w zestawie uchwyt do kamery GoPro lub innej kamery sportowej z uchwytem typu GoPro. Przykładowa maska do nurkowania z uchwytem na kamerę to Beon Pro G4.