• Maski do snorkelingu

Maski do snorkelingu

Produktów: 30

Aktywne filtry

Maski do snorkelingu dla dorosłych i dla dzieci

Jeżeli wybierasz się na wakacje i planujesz pływać w morzu, koniecznie zabierz ze sobą maskę do snorkelingu. Dzięki takiemu gadżetowi podziwianie podwodnych widoków będzie jeszcze łatwiejsze. Tego rodzaju produkty dedykowane są nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Maski do snorkelingu dzielą się na dwa typy: klasyczne zestawy maska + rurka oraz maski pełnotwarzowe.

Maska do snorkelingu pełnotwarzowa
Maska do snorkelingu pełnotwarzowa
Maska do snorkelingu klasyczna
Maska do snorkelingu klasyczna

Powszechnie znane zestawy maski z fajką towarzyszą nam już od dawna. Wraz z ewolucją sprzętu do snorkelingu pojawiły się również maski pełnotwarzowe. Pierwszy model powstał w 1938 roku, a zbudował go oficer francuskiej marynarki, Yves Le Prieur. Tak więc tego typu maski, wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, nie są nowością w branży snorkelingu. Skoro już o snorkelingu mowa, wyjaśnijmy pokrótce na czym polega ten rodzaj wodnej aktywności.

Czym jest snorkeling?

To pływanie po powierzchni wody, z częściowo zanurzoną głową. Sport ten uprawiany jest najczęściej w miejscach, gdzie można podziwiać podwodną faunę i florę. Do niedawna snorkeling uprawiano w klasycznej masce do nurkowania, do której była dołączana fajka wraz z ustnikiem. Obecnie znaczna większość osób decyduje się na maskę pełnotwarzową, jednak poniżej omówimy cechy zarówno klasycznej, jak i pełnotwarzowej maski do snorkelingu.


Jaka maska do snorkelingu?

Pierwsze pytanie jakie należy sobie zadać, to czy decydujesz się na klasyczną maskę z rurką, czy na maskę pełnotwarzową. Oba typy masek nadają się do snorkelingu.

Maski tradycyjne z fajką są bardziej kompaktowe i zajmą nieco mniej miejsca w walizce. Maski pełnotwarzowe zapewniają większy komfort oddychania, a ich użytkowanie jest łatwiejsze i bardziej intuicyjne.

Jeżeli więc Twoja walizka ma pomieści niewiele rekwizytów, najprawdopodobniej korzystniej będzie wybrać maskę z rurką. Jeśli natomiast masz do wygospodarowania nieco więcej miejsca, warto zastanowić się nad maską pełnotwarzową. Cena takiej maski do snorkelingu jest zazwyczaj na zbliżonym poziomie, a jej budowa sprawia, że komfort użytkowania jest wyraźnie wyższy, niż w klasycznej masce z ustnikiem.

Po pierwsze warto wyróżnić swobodę oddychania – maska na całą twarz umożliwia oddychanie nie tylko przez usta, ale również przez nos. Ochrona przed kontaktem twarzy z solą morską to druga zaleta. Z kolei trzecia przewaga to większa szyba, czyli większe pole widzenia.

Jeżeli więc zastanawiasz się jaką maskę wybrać na wakacje, by uprawiać snorkeling, maska do snorkelingu pełnotwarzowa sprawdzi się w tym zadaniu najlepiej. W podjęciu decyzji pomocna będzie poniższa tabela, gdzie umieściliśmy 3 najpopularniejsze modele masek do snorkelingu:

Beon LavaBeon Lava Beon Exo Beon Exo Beon Pro Beon Pro
Płaska szyba
Uchwyt na kamerę
Blokada wlewu wody
Tekstylny pasek regulujący
Torba podróżna
Zawory boczne
Podwyższone uszczelnienie

Maska powierzchniowa do snorkelingu

Maski do snorkelingu nazywane są często maskami powierzchniowymi. Skąd wzięła się nazwa maska powierzchniowa do snorkelingu? Określenie to wywodzi się z tego, że użytkownik podczas snurkowania przemieszcza się po tafli (powierzchni) wody.

Drugim określeniem masek do snorkelingu, równie często spotykanym, to zwyczajne nazywanie ich maskami do nurkowania. I choć maski te pozwalają zanurzyć się pod wodę, z pewnością nie znajdą one zastosowania w profesjonalnym nurkowaniu z butlą z tlenem. Do tego rodzaju nurkowania dedykowane są profesjonalne maski nurkowe, tymczasem maski powierzchniowe do snorkelingu dedykowane są dla osób spędzających czas w wodzie rekreacyjnie. Tak więc snorkeling uprawiany jest głównie podczas urlopu wakacyjnego.

Zaletą tej formy aktywności jest fakt, że do uprawiania snurkingu nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu, ani umiejętności. Jedyne co będzie potrzebne to dobra maska do snorkelingu, i umiejętność pływania. Opcjonalnie można się też doposażyć w płetwy do pływania, które zapewnią szybsze przemieszczanie się po powierzchni wody, a przyjemność z uprawiania snurkowania wzniesie się na wyższy poziom.


Oddychanie w masce do snorkelingu

Maski pełnotwarzowe do snorkelingu zakrywają całą twarz, a więc nie tylko nos, ale również usta. Oddychanie umożliwia fajka, która zamontowana jest w górnej części maski. Do wdychania i wydychania powietrza stworzone są dwa osobne kanały. Dzięki takiemu rozwiązaniu parowanie maski jest w większości przypadków zredukowane do minimum, a w dobrych maskach do snorkelingu – całkowicie wyeliminowane. Oddychać w masce pełnotwarzowej można zarówno poprzez usta, jak i przez nos.


Czy w masce do snorkelingu można nurkować (zanurzyć się pod wodę)?

Maski do snorkelingu przeznaczone są głównie do snurkowania, a więc pływania po powierzchni wody, z głową częściowo zanurzoną. W tego typu masce istnieje też możliwość zanurzenia się pod wodę, o ile fajka posiada zawory blokujące, czyli elementy (najczęściej w kształcie kulek), które w momencie zanurzenia się pod wodę zatykają fajkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda nie przedostaje się do fajki (znanej też rurką).

W przypadku klasycznych zestawów maska + fajka nie zawsze spotkamy w standardowym wyposażeniu zawory blokujące. W maskach do snorkelingu na całą twarz z kolei takie udogodnienie jest praktycznie standardem i większość oferowanych modeli jest wyposażone w zawory. Jeśli chodzi o naszą ofertę, wszystkie maski pełnotwarzowe wyposażone są w zawory blokujące. Tak więc wybierając dowolny model maski masz pewność, że będzie ona posiadała blokadę wlewu wody do fajki.

Blokada wlewu wody do fajki przydaje się nie tylko podczas zanurzenia pod wodę, ale również podczas kontaktu z falami morskimi

Wiemy już, że dobre maski do snorkelingu umożliwiają swobodne zanurzanie się pod wodę. Wiele osób zadaje nam pytanie do jakiej głębokości będzie można się zanurzyć w masce. Omówmy zatem i to zagadnienie.

Na jak głęboko można zanurzyć się w masce?

Zaznaczyć należy, że w dużej mierze będzie to zależeć od indywidualnych predyspozycji osoby snurkującej. Statystyczna osoba będzie potrafiła zanurzyć się na około 1 metr, a niektórzy zdołają zejść nawet do 2 metrów pod powierzchnię wody.

Warto pamiętać, że jeśli nurkujemy w masce pełnotwarzowej, nie mamy jak wyrównać ciśnienia pod wodą, w wyniku czego głębsze zanurzenie będzie zwyczajnie utrudnione. Pamiętajmy też, by przed zanurzeniem zaczerpnąć odpowiednią ilość tlenu.


Szczelna maska do snorkelingu, czyli jaka?

Maski pełnotwarzowe do snorkelingu, jak sama nazwa wskazuje, pokrywają całą twarz. To zupełnie inne rozwiązanie w porównaniu do klasycznej maski z rurką, gdzie zakrywana była wyłącznie część twarzy. Większa przestrzeń do pokrycia sprawia, że solidne uszczelnienie maski pełnotwarzowej jest nieco trudniejsze, niż w przypadku tradycyjnej maski do snorkelingu, która przykrywa wyłącznie obszar wokół oczu. Obecnie dostępne na rynku maski pełnotwarzowe posiadają wielowarstwowe uszczelnienia, dzięki czemu potrafią szczelnie dolegać, jednocześnie nie powodując uczucia dyskomfortu.

Kluczową kwestią związaną ze szczelnością maski jest dobranie właściwego rozmiaru. Należy pamiętać, że nawet najwyższej jakości maska w przypadku źle dobranego rozmiaru nie będzie szczelna. Większość producentów masek oferuje dwa zakresy wymiarowe: S/M oraz L/XL. Przed zakupem maski należy dokładnie sprawdzić, który rozmiar będzie lepiej pasował do naszej twarzy.


Maska do snorkelingu a broda

W przypadku tradycyjnych masek z fajką nie ma znaczenia, czy użytkownik nosi brodę, lekki zarost, czy goli się każdego ranka. Wynika to z faktu, że szyba maski przykrywa wyłącznie część wokół oczu. Tym samym maski do snorkelingu tego rodzaju mogą być stosowane z powodzeniem przez każdą osobę. Wyjątek stanowić będą panowie z bardzo bujnymi wąsami, które mogą kolidować z dolną uszczelką maski.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku masek do snorkelingu pełnotwarzowych. Tego typu maski stworzone zostały po to, aby zakryć całą twarz podczas uprawiania snorkelingu. To sprawia, że produkty te wymagać będą od właściciela, aby ten zapewnił uszczelkom prawidłowe doleganie po całym obwodzie twarzy. Jeżeli użytkownik nosi brodę, maska może nie przylegać szczelnie do twarzy, co może powodować jej parowanie lub nawet nieszczelność. Dlatego też maski do snorkelingu pełnotwarzowe nie są polecane osobom z bujną brodą. Jeżeli natomiast nosisz niewielki zarost, prawdopodobnie nie będzie on kolidować z Twoją maską.


✔️ Szybkie pytania i odpowiedzi:

Czy mogę nurkować w masce do snorkelingu?

Tak, można się zanurzyć pod wodę. Maska musi jednak posiadać zawory blokujące, które będą zatykały fajkę na czas zanurzania się pod wodą. Takie zawory posiada każda maska pełnotwarzowa z naszej oferty i niektóre modele tradycyjnych masek z dołączaną fajką.

Czy można zwrócić maskę w razie dobrania złego rozmiaru?

Przed zakupem maski warto dokładnie zmierzyć twarz, zgodnie z załączoną na stronie każdego produktu tabelą rozmiarów. Jeżeli dokonasz pomiaru, prawdopodobnie dobierzesz właściwy rozmiar. Jeśli jednak zakupiona maska do snorkelingu będzie za mała lub za duża, możesz ją wymienić na inną. Na zwrot masz aż 30 dni od momentu zakupu.