• Kije trekkingowe

Kije trekkingowe

Produktów: 27

Aktywne filtry

Rodzaje kijów trekkingowych

Obecnie wyróżniamy 4 podstawowe typy kijów trekkingowych: kije o stałej długości, teleskopowe (z blokadą zewnętrzną), teleskopowe (skręcane) oraz składane. Każdy typ kija będzie miał nieco inną charakterystykę, zastosowanie, parametry oraz wagę. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakie kije trekkingowe wybrać, ten poradnik będzie dla Ciebie pomocny.

Kijki trekkingowe o stałej długości

Najstarszy typ kijów trekkingowych. Charakteryzują się najprostszą budową ze wszystkich typów kijów. Wykonane są z jednego elementu o stałej długości. To oznacza, że kije będą cechowały się największą stabilnością, ale jednocześnie nie mogą być składane. W rezultacie kije trekkingowe o stałej długości są mniej poręczne i zajmują więcej miejsca. Nie włożymy ich też do plecaka, jeżeli wędrujemy po odcinku, na którym nie chcemy lub nie możemy korzystać z kijków trekkingowych.

Brak możliwości regulacji sprawia, że tego rodzaju kijki muszą być odpowiednio dobrane już na etapie dokonywania zakupu. W teorii dostępne są tabele rozmiarów, dzięki którym możemy dokonać odpowiedniego wyboru. Praktyka pokazuje jednak, że wzrost nie jest jedynym wyznacznikiem, a równie ważna jest długość ramion użytkownika. Tym samym dobranie odpowiedniej długości kijów nie zawsze będzie tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Kolejnym mankamentem kijków trekkingowych o stałej długości jest brak możliwości dopasowania długości kijów do rodzaju trasy. Inną długość kija będziemy bowiem potrzebowali podczas wychodzenia pod górę, a nieco inną podczas schodzenia. Brak możliwości regulacji sprawia, że kije o stałe długości obecnie nie cieszą się one zbyt dużą popularnością.

Kije trekkingowe o stałej długości
Kije trekkingowe o stałej długości

Kije trekkingowe teleskopowe z zewnętrzną blokadą

Najpopularniejszy typ kijów trekkingowych. Teleskopowe kije trekkingowe składają się z kilku (najczęściej trzech) segmentów. Każdy z segmentów jest wysuwany. Dzięki tej budowie kije teleskopowe posiadają możliwość bardzo dużej regulacji wysokości. Przy pełnym złożeniu mierzą około 65 cm, natomiast maksymalna długość po rozłożeniu może sięgać nawet 135 cm. To sprawia, że kije trekkingowe teleskopowe mogą być stosowane przez każdą osobę, niezależnie od wzrostu.

Kije trekkingowe teleskopowe
Kije trekkingowe teleskopowe

Możliwość regulacji jest też dużym ułatwieniem podczas dokonywania zakupu – nie musimy się posiłkować tabelą rozmiarów, aby dobrać odpowiednią długość. Wystarczy, że wybierzemy dowolne kije teleskopowe i będziemy mieli pewność, że dopasujemy kijki do naszego wzrostu.

Funkcja regulacji kijów daje też więcej możliwości – możemy je spakować lub przymocować do plecaka, jeżeli wymaga od nas tego trasa. Możemy też użyczyć kijów innej osobie.

Kije trekkingowe teleskopowe najczęściej występują z zewnętrzną blokadą. Oznacza to, że za ich regulację odpowiada mechanizm klamrowy. Blokada zewnętrzna jest obecnie najczęściej spotykanym systemem regulacji w kijkach teleskopowych. Poniższa ilustracja przedstawia teleskopowe kije z zewnętrzną blokadą.

Kije teleskopowe skręcane

Wykonane są w ten sam sposób, jak wyżej omówione kije trekkingowe teleskopowe z zewnętrzną blokadą. Różnią się jedynie mechanizmem odpowiadającym za blokowanie – zamiast zewnętrznej klamry dociskowej, długość kijów jest regulowana poprzez skręcanie segmentów. W praktyce wygląda to w ten sposób, że dwa z trzech segmentów musimy przekręcić kilkukrotnie dłonią wokół ich własnej osi. Przekręcamy do momentu, aż nie poczujemy oporu. Nastawianie długości w kijach skręcanych jest nieco bardziej czasochłonne, niż z kijkach z zewnętrzną blokadą. Warto mieć to na uwadze, jeśli ważny jest dla nas komfort użytkowania.

Kije trekkingowe skręcane
Kije trekkingowe skręcane

Kije teleskopowe skręcane nie posiadają zewnętrznego mechanizmu blokującego i dzięki temu są nieco tańsze, niż kije trekkingowe z mechanizmem klamrowym. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że kijki podczas marszu mogą się luzować i będzie konieczność ich dokręcania w czasie wyprawy. Może to być kłopotliwe szczególnie dla osób, które praktykują trekking regularnie i pokonują dłuższe trasy. Dlatego też jeśli mówimy o kijkach trekkingowych teleskopowych, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kijów z zewnętrzną blokadą, czyli mechanizmem klamrowym.

Składane kijki trekkingowe

Kije trekkingowe składane mylone są często z kijami teleskopowymi, których budowę omówiliśmy powyżej. Prawdą jest, że zarówno kije teleskopowe jak i składane posiadają możliwość regulacji, jednak ich budowa różni się w pewnym stopniu.

Składane kije do chodzenia po górach wykonane są zazwyczaj z 5 segmentów. Każdy z segmentów połączony jest ze sobą przy pomocy kabla (linki). Zastosowanie większej ilości segmentów sprawia, że kije trekkingowe składane charakteryzują się najmniejszym rozmiarem - po pełnym złożeniu mierzą około 36 cm. Tak kompaktowe rozmiary pozwolą na schowanie kijków we wnętrzu nawet niewielkiego plecaka.

Kije trekkingowe składane
Kije trekkingowe składane

Kije trekkingowe składane charakteryzują się najbardziej skomplikowaną budową wśród wszystkich dostępnych typów kijów do trekkingu. Niestety oznacza to największą podatność na awarie. Najczęściej spotykaną usterką w kijach składanych jest zerwanie lub poluzowanie linki. W przypadku dobrych kijów trekkingowych relatywnie rzadko doświadczymy tego rodzaju usterki, jednak należy mieć na uwadze fakt, że kijki składane są mniej niezawodne, niż ich teleskopowe odpowiedniki. Jeżeli jednak kluczowym aspektem decydującym o wyborze kijów jest rozmiar, kijki trekkingowe składane będą najlepszym rozwiązaniem.

Należy dodać, że para składanych kijów trekkingowych waży średnio o 100 gramów więcej, niż para teleskopowych odpowiedników. Warto o tym pamiętać, jeśli pokonujemy dłuższe trasy i waga jest dla nas istotnym parametrem.


Kije trekkingowe karbonowe, czy aluminiowe?

Segmenty kijków do trekkingu wykonujemy zazwyczaj z dwóch rodzajów materiału: karbonu lub aluminium. W sklepach najczęściej spotkamy kije trekkingowe aluminiowe. Stanowią one znaczną większość sprzedaży kijów do trekkingu. Ich zaletą jest stosunkowo niska waga oraz dobra cena. Warto wiedzieć, że aluminiowe kije trekkingowe wykonywane są z różnych stopów aluminium. Tak więc porównując dwa różne kije aluminiowe, niekoniecznie mamy pewność, że wykonano je z tego samego stopu. Dwa najpopularniejsze stopy to aluminium 6061 oraz 7075.

Aluminium 6061 to jeden z najtańszych stopów z jakich wykonuje się kije trekkingowe. Jego zaleta to niska cena. Wadami są stosunkowo wysoka waga oraz niska wytrzymałość – kije potrafią się wygiąć bezpowrotnie przy większym nacisku.

Aluminium 7075 to wyższej jakości stop w porównaniu do tańszej wersji 6061. Kijki turystyczne wykonane z aluminium 7075 posiadają podwyższoną wytrzymałość. Z kolei para kijów jest lżejsza o około 60 gramów w porównaniu do kijków trekkingowych wykonanych ze stopu 6061.

Omówmy teraz kije trekkingowe karbonowe. Kije wykonane z włókna węglowego z pewnością zaliczyć można do segmentu premium. Cena kijów karbonowych zaczyna się przeważnie od 250 zł, a więc są znacznie droższe, niż ich aluminiowe odpowiedniki. Dlaczego więc niektóre osoby chętnie sięgają po kije karbonowe?

Ich największą zaletą jest waga – karbon to wyjątkowo lekki materiał, a para kijów karbonowych potrafi być o około 90 gramów lżejsza od kijków wykonanych z aluminium 7075. Oczywiście w przypadku stopu 6061 ta różnica będzie jeszcze większa i wyniesie około 150 gramów na parze kijów.

Mniejsza waga oznacza, że kije trekkingowe karbonowe stanowią dla nas mniejszy balast. Będzie to miało istotne znaczenie podczas dłuższych i częstszych wypraw w góry.

Drugą zaletą kijów karbonowych jest ich sztywność. Karbon to nie tylko lekki, ale również bardzo wytrzymały i elastyczny materiał. W przypadku dużego ugięcia aluminiowe kije trekkingowe mogą się wygiąć bezpowrotnie. Taka usterka oznaczać będzie zazwyczaj, że kij nie będzie się nadawał do dalszego użytku. Karbonowe kije trekkingowe z kolei będą bardziej podatne na wygięcia, ponieważ nawet przy mocnym ugięciu będą potrafiły wrócić do pierwotnego kształtu. Różnicę w plastyczności kijów trekkingowych karbonowych oraz aluminiowych obrazuje poniższe video.


Jaki uchwyt w kijach trekkingowych jest najlepszy?

Pierwsze modele kijów trekkingowych wyposażone były w tworzywowe uchwyty, które wykonywano z podobnego materiału do tego stosowanego w uchwytach z kijów narciarskich. Z czasem producenci dostrzegli, że plastikowe rękojeści nie są najbardziej trafionym rozwiązaniem dla użytkownika, który uprawia trekking bez rękawic. Ponieważ większość osób chodzi po górach nie używając rękawiczek, postanowiono opracować inne, bardziej wygodne uchwyty do kijów trekkingowych.

Pierwszym z nich jest uchwyt wykonany z pianki EVA. Kije trekkingowe z piankową rękojeścią są niewiele droższe od podstawowych kijków z plastikowym uchwytem. Zdecydowanie warto dopłacić parę złotych, aby otrzymać kije z wyraźnie wygodniejszą rękojeścią. Pianka EVA jest miękkim, a zarazem bardzo trwałym materiałem. Nie oznacza to jednak, że pianki EVA łatwo nie uszkodzimy. Jest ona wrażliwa na punktowy nacisk, który możemy wywołać przykładowo poprzez celowe wbicie paznokcia w strukturę piany. Wiele osób wykonuje tego rodzaju test, aby sprawdzić jakość zastosowanego materiału. Jest to jednak niemiarodajny test, bowiem pianka poddaje się w przypadku punktowego nacisku, ale nie zdeformuje się w przypadku równomiernego nacisku jakim jest trzymanie, a nawet mocne ściskanie rękojeści. Trwałość pianki możemy porównać do styropianu, który kładzie się na posadzce podczas budowy domu. Przy punktowym nacisku styropian się ugnie, jednak przy równomiernym nacisku na większą powierzchnię będzie odpowiednio wytrzymały. Dokładnie w ten sam sposób zachowuje się pianka EVA. Tak więc uchwyty wykonane z pianki EVA, wbrew pozorom, charakteryzują się bardzo dużą żywotnością.

Drugi typ to uchwyty korkowe. Z tego rodzaju materiału wykonywane są rękojeści w najwyższej jakości kijach trekkingowych. Korek to naturalny, przyjazny skórze materiał. Posiada również zdolność do absorbowania wilgoci dłoni, co będzie pomocne podczas letnich, górskich wędrówek. Jeżeli zależy Ci na najbardziej komfortowym uchwycie, wybierz kijki trekkingowe z uchwytem korkowym.


Jakie kije trekkingowe wybrać?

Omówiliśmy już budowę kijów, materiały z których wykonuje się segmenty oraz typy rękojeści. Wybór odpowiednich kijów to kwestia bardzo indywidualna – dla jednej osoby będzie istotna waga, dla innej sposób składania kijów, a dla kolejnej ważny parametr stanowić będzie cena. Trudno zatem jednoznacznie określić jakie kije trekkingowe będą najlepszym rozwiązaniem dla każdej osoby. Jednak w celu ułatwienia wyboru, przygotowaliśmy w poniższej tabeli zestawienie 4 najpopularniejszych kijów trekkingowych w naszej ofercie:

Beon Smart Beon Smart Beon Pro Beon Pro Beon Elite Beon Elite Beon Fold Beon Fold
Rodzaj teleskopowe teleskopowe teleskopowe składane
Materiał aluminium 6061 aluminium 7075 karbon aluminium 7075
Rękojeść piankowa korkowa korkowo - piankowa korkowo - piankowa
Waga kija 252 g 260 g 212 g 310 g
Szybka regulacja
Komplet końcówek
Pokrowiec na kije

Pierwszy w kolejności model Beon Smart to podstawowy model teleskopowych kijów trekkingowych firmy Beon, który charakteryzuje się solidną budową oraz korzystną ceną. Model Beon Pro to najczęściej wybierane aluminiowe kije teleskopowe. Wyposażone zostały u uchwyt korkowy, a segmenty wykonano z aluminium 7075. Sympatycy składanych kijów trekkingowych sięgają zwykle po model Beon Fold, natomiast dla osób najbardziej wymagających najlepszym wyborem będzie zestaw karbonowych kijów trekkingowych Beon Elite.


Dobór kijów trekkingowych do wzrostu

Jeżeli decydujesz się na kije trekkingowe o stałej długości, odpowiednie dopasowanie długości do wzrostu będzie kluczowym czynnikiem. W tej sytuacji postępuj zgodnie z tabelą rozmiarów, która znajduje się na stronie przeglądanego produktu.

Wybierając kije trekkingowe składane lub teleskopowe nie musisz się martwić o dobór rozmiaru. Oba typy kijów umożliwiają regulację w bardzo dużych zakresach i mogą być z powodzeniem stosowane przez większość osób. Kije składane dedykowane są dla osób o wzroście w przedziale około 155 – 195 cm. Kije teleskopowe pozwalają na jeszcze większe zakresy regulacji wysokości i będą mogły być użytkowane przez osoby o wzroście 140 – 205 cm. Należy pamiętać, że podawane wyżej zakresy wymiarowe są jedynie orientacyjne, a dokładne zakresy widoczne są na każdej stronie produktu.


Lekkie kije trekkingowe, czyli jakie?

Ważnym aspektem decydującym o wyborze kijów trekkingowych jest waga. Lekkie kije trekkingowe to mniejszy balast i możliwość pokonywania dłuższych tras lub docierania do wyznaczonego miejsca w krótszym czasie. Niższa waga kijów oznacza też mniejsze zmęczenie mięśni, a to wpłynie na szybszą regenerację po wyprawie w góry. Jakie więc kije trekkingowe wybrać, aby były najlżejsze?

Kluczowym czynnikiem decydującym o wadze kijów trekkingowych będzie rodzaj materiału, z jakiego wykonano segmenty. Warto sięgać po kije trekkingowe karbonowe, które cechują się najniższą wagą wśród kijków do trekkingu.

Istotny wpływ na wagę będzie mieć również rodzaj budowy kijów. Najniższą wagą charakteryzują się kije trekkingowe o stałej długości, ponieważ nie posiadają dodatkowych mechanizmów odpowiadających za regulację długości. Problemem może być jednak znalezienie odpowiedniego modelu, ponieważ niewielu producentów oferuje kije o stałej długości, które jednocześnie wykonane są z karbonu. Tak więc w praktyce kije o stałej długości znajdziemy zazwyczaj w aluminiowych wersjach, które będą się cechowały wyższą wagą w porównaniu do kijów karbonowych.

Mając na uwadze ograniczenia związane z dostępnością kijów o stałej długości, warto zainteresować się kijami teleskopowymi. Tego rodzaju kijki trekkingowe wykonywane są zarówno z aluminium, jak z i karbonu. Przykładowy model teleskopowych kijów karbonowych to Beon Carbon.

Jeżeli nasz wymarzony wybór to kije trekkingowe składane, pamiętajmy o tym, że są to najcięższe ze wszystkich dostępnych kijów trekkingowych, a ich waga jest średnio o 60 gramów wyższa, niż waga teleskopowych odpowiedników. Dodatkowy balast stanowią liczne mechanizmy oraz linka, która znajduje się na niemalże całej długości kijów składanych.


Części zamienne do kijów trekkingowych

Decydując się na zakup kijów trekkingowych Beon lub Graystone masz gwarancję dostępu do części zamiennych. Jeżeli dowolny element kijów ulegnie awarii, zapewnimy Ci dostęp do nowych komponentów. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że w razie niewielkiej awarii stracisz możliwość korzystania z kijów trekkingowych. Zorganizujemy dla Ciebie dowolną część kijów, między innymi: uchwyty, paski nadgarstkowe, segmenty, klamry, śruby zaciskowe, talerzyki oraz nasadki.


Kijki trekkingowe z gwarancją satysfakcji lub zwrotem pieniędzy

Jesteśmy pewni jakości oferowanych przez nas kijów trekkingowych marek Beon oraz Graystone. Jeżeli zakupione przez Ciebie kije nie spełnią oczekiwań, możesz w dowolnej chwili je zwrócić, bez podawania przyczyny zwrotu. Otrzymasz wówczas pełen zwrot środków, nawet jeśli kije były użytkowane. Z gwarancji satysfakcji możesz skorzystać w ciągu 30 dni od zakupu kijków marki Beon lub Graystone.


✔️ Często zadawane pytania w temacie kijów trekkingowych

Poniżej znajdziesz najczęściej zadawane przez naszych klientów pytania wraz z krótkimi odpowiedziami. Jeżeli nie widzisz odpowiedzi na swoje pytanie - napisz lub zadzwoń do nas.

Jakie kije trekkingowe są najlżejsze?

Najlżejszymi kijami trekkingowymi są kije karbonowe. Waga pojedynczego kija wynosi nieco ponad 200 gramów. Przykładowe kije karbonowe to Beon Elite.

Czy kije posiadają system Antishock?

Renomowani producenci nie stosują systemu Antishock w kijach trekkingowych z uwagi na jego stosunkowo wysoką awaryjność oraz obniżenie poziomu sztywności kija. System amortyzacji Antishock dobrze sprawdza się w przypadku kijów do nordic walkingu, ale nie w przypadku kijów trekkingowych. Nasze kije nie są wyposażone w system Antishock.

Czy można dokupić części zamienne do kijów?

Tak, oferujemy komplet części zamiennych do kijów Beon oraz Graystone.