• Maski do nurkowania pełnotwarzowe

Filtruj według

Marka

Marka

Cena

Cena

  • 118,00 zł - 247,00 zł

Maski do nurkowania pełnotwarzowe

Produktów: 21

Aktywne filtry

Maska do nurkowania pełnotwarzowa – ewolucja klasycznych masek z fajką

Każdemu z nas świetnie znane są maski do nurkowania z fajką (zwaną też rurką). Zestaw składa się z maski zakrywającej oczy wraz z nosem oraz fajki, która pozwala na oddychanie przy zanurzonej pod wodą twarzy.

Wraz z biegiem czasu zaczęto udoskonalać sprzęt do nurkowania. Pierwszym krokiem było wprowadzenie fajki z zaworem blokującym. Uniemożliwiał on przedostawanie się wody do wnętrza fajki, gdy ulegała ona całkowitemu zanurzeniu. Wielu producentów nazwało ten system „dry top”, co w dosłownym tłumaczeniu oznaczać będzie „suchy wierzch”. W polskim nazewnictwie jednak przyjęła się nazwa „sucha fajka”, co jest bardziej adekwatnym określeniem opracowanego systemu. Zastosowanie systemu suchej fajki wyraźnie polepszyło jakość rekreacyjnego nurkowania lub snorkelingu, jednak prawdziwym przełomem było wprowadzenie masek do nurkowania pełnotwarzowych.

Maska do nurkowania na całą twarz, czyli maska pełnotwarzowa

Maski pełnotwarzowe z marszu zaczęły cieszyć się sporą popularnością. Zbliżona do tradycyjnych masek cena oraz liczne walory użytkowe przemawiały za wyborem masek zakrywających całą twarz. Jeśli mowa o nurkowaniu lub pływaniu rekreacyjnym, maski do nurkowania pełnotwarzowe obecnie są najpopularniejszym typem masek w naszej ofercie. Dlaczego maska na całą twarz cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Przedstawiamy poniżej kilka kluczowych cech, którymi wyróżnia się maska pełnotwarzowa do nurkowania na tle zwykłych masek.


Dlaczego warto wybrać maski pełnotwarzowe do nurkowania?

Wiemy już, że maski pełnotwarzowe stanowią ewolucję tradycyjnych masek z dołączanym ustnikiem. Przy okazji ich cena jest bardzo zbliżona do masek o starszej budowie, więc naturalnym jest, że maski na całą twarz cieszą się coraz większym uznaniem wśród osób pływających rekreacyjnie w morzu lub basenie. Omówmy pokrótce kluczowe wyróżniki masek pełnotwarzowych.

Brak ustnika i brak bólu szczęki

Pełnotwarzowe maski do nurkowania posiadają zintegrowaną z maską fajkę do oddychania. To oznacza, że nie ma konieczności utrzymywania w ustach ustnika, który jest nieodłącznym elementem klasycznych zestawów do nurkowania rekreacyjnego. Osoby pływające z fajką wiedzą dobrze, że utrzymywanie ustnika poprzez zagryzanie zębów jest z czasem coraz bardziej męczące. Jeżeli pływasz w morzu i masz kontakt z nawet niewielkimi falami, zadanie to staje się jeszcze trudniejsze.

Pływając lub snurkując w masce pełnotwarzowej nie doświadczysz tego rodzaju dyskomfortu, ponieważ fajka jest połączona z resztą maski, a szczęka nie jest eksponowana na wysiłek.

Znacznie większa powierzchnia szyby

Już na pierwszy rzut oka widać, że maski do nurkowania pełnotwarzowe posiadają wyraźnie większą powierzchnię szyby, niż tradycyjne maski. Istotnie nie jest to jedynie złudzenie, bowiem maski pełnotwarzowe potrafią cechować się nawet 2 razy większą powierzchnią szyby. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy w stanie dostrzec o wiele więcej elementów podwodnego świata, który otacza nasz podczas nurkowania.

Łatwość użytkowania maski

Korzystanie z maski pełnotwarzowej jest łatwe i przyjemne – zakładamy maskę, zaciągamy paski i jesteśmy gotowi do nurkowania. Nie trzeba pamiętać o spięciu fajki z maską, nie trzeba pamiętać o konieczności permanentnego zaciskania zębów , aby woda nie wlewała się do ust.

Rozmowa z naszymi towarzyszami w klasycznej masce nie będzie możliwa, ponieważ na czas nurkowania w ustach znajduje się ustnik z fajki oddechowej. Problemu tego nie doświadczymy w masce pełnotwarzowej – nosząc maskę na całą twarz możemy jednocześnie prowadzić konwersację. Oczywiście swobodna rozmowa po założeniu maski może być nieco utrudniona, ponieważ maska będzie zniekształcała głos i tłumiła dźwięki wydobywające się z naszych ust. Niemniej, podstawowa konwersacja będzie jak najbardziej możliwa.

Swoboda oddychania

Tradycyjna maska z fajką wymaga od użytkownika oddychania wyłącznie w jeden sposób – przy pomocy ust. Maska do nurkowania pełnotwarzowa daje możliwość oddychania zarówno przez nos, jak i przez usta. Sprawia to, że oddychanie jest dużo bardziej naturalne dla użytkownika, który oddycha dokładnie w ten sam sposób, w jaki robiłby to na lądzie. Rozwiązanie to docenią szczególnie dzieci, którym łatwiej będzie rozpocząć korzystanie z maski do nurkowania. Jeżeli poszukujesz dziecięcej maski pełnotwarzowej, sprawdź naszą kategorię maski do nurkowania dla dzieci.


Jaką maskę pełnotwarzową do nurkowania wybrać?

Wybór dobrej maski do nurkowania to istotna kwestia, bowiem może w dużym stopniu wpłynąć na poziom naszego zadowolenia z wyprawy nurkowej. Jak wiemy, przygody morskie nie towarzyszą każdemu na co dzień, więc tym bardziej powinniśmy upewnić się, że wybrana maska do nurkowania nas nie zawiedzie. Jeżeli szukasz sprawdzonej maski pełnotwarzowej, poniżej przedstawiamy zestawienie 3 najpopularniejszych modeli masek z naszej oferty:

Beon Lava Beon Lava Beon Exo Beon Exo Beon Pro Beon Pro
Płaska szyba
Uchwyt na kamerę
Blokada wlewu wody
Tekstylny pasek regulujący
Torba podróżna
Zawory boczne
Podwyższone uszczelnienie

Jaki rozmiar maski na całą twarz wybrać?

Kupując maskę do nurkowania po pierwsze zadbaj o to, aby prawidłowo dobrać rozmiar. To kluczowy czynnik decydujący o szczelności maski. Zbyt mała maska nie będzie szczelnie dolegała do twarzy, z kolei przy zbyt dużej masce mogą pojawiać się niewypełnione przestrzenie, przez które będzie wlewała się woda.

Jeśli mowa o maskach dla dorosłych, większość producentów oferuje pełnotwarzowe maski do nurkowania w dwóch rozmiarach. Zazwyczaj są to rozmiary S/M oraz L/XL. Zwróć uwagę na tabelę rozmiarów i dokonaj stosownego pomiaru.

Jeżeli Twój wymiar jest na pograniczu obu rozmiarów, pomocny może być dodatkowy parametr jakim jest wzrost użytkownika pełnotwarzowej maski do nurkowania. Tak więc jeśli dana osoba mierzy 165 cm lub mniej, właściwym będzie rozmiar mniejszy – S/M. Dla osób o wzroście powyżej 165 cm odpowiedni powinien być rozmiar większy – L/XL.

Należy pamiętać, że dobór maski pełnotwarzowej na podstawie wzrostu nie jest tak precyzyjny jak dokonanie pomiaru twarzy zgodnie z tabelą rozmiarów, która znajduje się na stronie każdej maski do nurkowania. Pomiar twarzy powinien być kluczowym parametrem, a w razie wątpliwości co do rozmiaru, można dodatkowo posiłkować się parametrem określającym wzrost.

Co jeśli chodzi o maski pełnotwarzowe dla dzieci? W tym przypadku wybór jest mniej skomplikowany, bowiem większość producentów oferuje maski do nurkowania dla dzieci wyłącznie w jednym rozmiarze, a kluczowym parametrem decydującym o kompatybilności maski jest wiek dziecka. Dla dzieci do 9 lat zazwyczaj stosuje się maski dziecięce, natomiast w przypadku starszych dzieci należy zainteresować się pełnotwarzową maską do nurkowania dla dorosłych. Reguła ta oczywiście nie jest uniwersalna i dobór maski będzie przede wszystkim zależeć od rozmiaru twarzy dziecka. Wiek jest jedynie orientacyjnym parametrem, jaki bierzemy pod uwagę.


Maska do nurkowania pełnotwarzowa z płaską szybą, czy zaokrągloną?

Istnieją dwa typy szkieł (szyb) w maskach pełnotwarzowych: zaokrąglone oraz płaskie. Szyby zaokrąglone charakteryzują się zakrzywieniem na całej szerokości maski. Płaskie natomiast mają prosty przód, który lekko zakrzywia się po bokach.

Jeśli używasz maskę pełnotwarzową z szybą zaokrągloną, cały jej przód jest delikatnie zakrzywiony na kształt łuku. To sprawia, że obraz staje się w niewielkim stopniu zniekształcony, niezależnie od tego gdzie w danej chwili patrzymy.

Maski do nurkowania pełnotwarzowe z płaską szybą nie charakteryzują się zniekształceniami obrazu. Patrząc na wprost, obraz jest wyraźny. Zniekształcenia możemy natomiast doświadczyć w momencie rozglądania się na boki. Niemniej, spłaszczony przedni element szyby jest w maskach zazwyczaj na tyle duży, że w większości przypadków będziemy mieli przyjemność podziwiać czysty, wyraźny obraz.

Podsumowując, korzystniejszym wyborem w każdym przypadku powinna być maska z płaską szybą. W tego rodzaju szybę wyposażone są dobre maski pełnotwarzowe do nurkowania. Przykładowy model maski z płaską szybą to Beon Pro G4.


Co robić, gdy maska pełnotwarzowa „bulgocze” pod wodą?

Podstawowe modele pełnotwarzowych masek do nurkowania wykorzystują system wymiany powietrza przez fajkę, czyli rurkę. Choć takie rozwiązanie umożliwia swobodne oddychanie podczas użytkowania maski, wiąże się ono również z pewnym ryzykiem. Głównym problemem jest możliwość nadmiernego gromadzenia się dwutlenku węgla wewnątrz maski. W skrajnych przypadkach, ten nadmiar CO2 może prowadzić do omdlenia użytkownika. Ponadto, wymiana powietrza przy pomocy fajki, wiąże się z większym ryzykiem parowania szyby maski. W celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz zniwelowania problemu związanego z parowaniem, w wysokiej jakości maskach wprowadzono inny system wymiany powietrza, który opiera się na współpracy fajki i zaworów bocznych.

Na początek istotne jest zrozumienie w jaki sposób odbywa się wymiana powietrza w masce, która posiada zawory boczne. Przez te zawory wydostaje się wydychane powietrze, natomiast zaciąganie powietrza odbywa się przez fajkę, czyli rurkę. Innymi słowy, wdychamy powietrze przez fajkę, a wydychamy przez zawory boczne. Takie rozwiązanie zapewnia szybką wymianę powietrza, skutecznie niweluje parowanie maski i zmniejsza ilość dwutlenku węgla w masce, co jest istotne dla bezpieczeństwa użytkownika.

Warto jednak mieć na uwadze, że zawory boczne mogą wydawać dźwięk "bulgotania" podczas zanurzenia w wodzie. Jest to zjawisko naturalne, wynikające z tego, że wydychane powietrze napotyka na wodę, tworząc efekt bulgotania. Podobny efekt można zaobserwować, kiedy zanurzymy się pod wodę i będziemy wydychać powietrze ustami lub gdy przez słomkę zanurzoną w napoju wpuścimy powietrze.

Podsumowując, zawory boczne zostały umieszczone w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkownika oraz zmniejszenia parowania. Gdy użytkownik wydycha powietrze przez te zawory, dochodzi do kontaktu z wodą, co generuje charakterystyczny dźwięk bulgotania. Ten proces jest całkowicie naturalny, i nie należy się nim przejmować.


Nie dla każdego maski do nurkowania pełnotwarzowe

Maski pełnotwarzowe do nurkowania na pierwszy rzut oka mają podobne zastosowanie do powszechnie znanych masek z fajką. W praktyce jednak oba typy masek nadają się do nieco innego zastosowania.

Maski tradycyjne z rurką coraz rzadziej występują jako zestaw do rekreacyjnego nurkowania lub snorkelingu. W dużej mierze zostały bowiem wyparte przez maski pełnotwarzowe. Maska zakrywająca oczy i nos obecnie znajduje zastosowanie w profesjonalnym nurkowaniu, gdzie występuje w połączeniu z osobnym ustnikiem i butlą z tlenem.

Pełnotwarzowe maski do nurkowania z kolei znalazły powszechne zastosowanie w nurkowaniu rekreacyjnym, które coraz częściej okraszane jest mianem snorkelingu, czyli pływania przy powierzchni wody. Snorkeling uprawiany jest przez osoby pływające okazjonalnie podczas wypadu turystycznego i właśnie do takiego zastosowania najlepiej nadaje się maska do nurkowania pełnotwarzowa.

Warto dodać, że na rynku znaleźć można maski pełnotwarzowe dedykowane do profesjonalnego zastosowania. Tego rodzaju maski na całą twarz dedykowane są dla profesjonalnych nurków i nie powinno się ich mylić z maskami do zastosowania rekreacyjnego, które znajdziesz w naszej ofercie. Profesjonalne maski używane są bowiem do nurkowania z butlą z tlenem, a ich cena wynosi zazwyczaj kilka tysięcy złotych. Z pewnością nie są to produkty dedykowane dla amatora, a dla osoby, która zajmuje się nurkowaniem wyczynowo i praktykuje ten rodzaj aktywności regularnie.


✔️ Szybkie pytania i odpowiedzi:

Czy do maski jest dołączany uchwyt na kamerę GoPro?

Większość masek pełnotwarzowych posiada w zestawie uchwyt na kamerę sportową. Jest to złącze GoPro, a więc pasuje praktycznie do każdej kamery sportowej. Przykładowy model maski z uchwytem GoPro to Beon Pro G2.

Jakie są rozmiary masek do nurkowania pełnotwarzowych?

Znaczna część masek pełnotwarzowych do nurkowania występuje w dwóch rozmiarach: S/M oraz L/XL.

Jeżeli wybiorę zły rozmiar, to mogę wymienić na inny?

Tak, jest taka możliwość. Jeżeli maska nie jest używana, możesz ją wymienić na inną. Na wymianę masz aż 30 dni od momentu zakupu.